۶ماه تا ۳سال زندان برای مانع از پارک خودرو

6ماه تا 3سال زندان برای مانع از پارك خودرو

راستا نیوز – پایگاه خبری یافته در مطلبی با عنوان ‘اینجا پارک نکن’ نوشت:شاید هر کدام از ما بارها با این موضوع روبرو شده‌ایم که عده‌ای از کاسبان خیابان را هم جز ملک شخصی خود می‌دانند و با گذاشتن مانع از پارک خودرو در اطراف محل کسب خود جلوگیری می‌کنند.

در ادامه این مطلب آمده است:قاضی محب الله آقایی – دادیار شعبه سوم دادسرای تهران – که خود بارها با این مشکل روبرو بوده است می‌گوید: قرار دادن موانع از سوی کسبه، نگهبانان ادارات و یا هر شخص دیگر در کنار کوچه، خیابان، مقابل مغازه یا خانه و ممانعت از پارک خودروهای دیگر نقض آشکار حقوق شهروندی است طبق قانون، مجازات نیز دارد.

برخورد با این معضل بسیار مهم که در شهر ما امری کاملاً رایج است یکی از وظایف راهنمایی و رانندگی است و همان‌گونه که به جمع‌آوری موتورسیکلت‌ها و توقیف خودروهای متخلف می‌پردازند باید در خیابان‌های شهر به جمع‌آوری موانعی بپردازند که برای ممانعت از پارک خودروها قرار داده می‌شود.

امور راهنمایی و رانندگی نماینده قانون است و باید با این تخلف برخورد نماید. وظیفه افسر پلیس فقط جریمه نیست. همان‌طور که سایر وسایل نقلیه در صورت عدم رعایت قانون بلافاصله جریمه و با جرثقیل به پارکینگ منتقل می‌شود باید موانع مزاحم نیز همان‌گونه از کنار خیابان جمع‌آوری شوند.

در بسیاری از موارد شاهد درگیری‌هایی از این قبیل بوده و هستیم، چنانچه در این جریان بین طرفین برخوردی صورت گیرد راننده می‌تواند بلافاصله به مراجع قضایی مراجعه و شکایت کند که به‌طور حتم مجازات بین ۶ تا ۳ سال حبس در انتظار متخلفین خواهد بود‌.

طبق ماده ۲۴ قانون مدنی هیچ‌کس نمی‌تواند کوچه و خیابان‌هایی که بن‌بست یا مسدود نیست را تحت تملک قرار دهد. بنابراین نصب هرگونه تابلو پارک ممنوع؛ یا تهدید به پنچری خودروها در کوچه‌ها و خیابان‌های شهر توسط افراد جرم محسوب می‌شود و می‌توان از افرادی که اقدام به این عمل می‌کنند در دادسرا شکایت به عمل آورد.

ایجاد مانع چه موقتی چه دائم برای جلوگیری از استفاده دیگران از مکانی که حق قانونی عموم مردم است. نقض حقوق شهروندی است.

به‌جا است که مأمورین راهنمایی و رانندگی توجه بیشتری به این موضوع نشان دهند و با حساسیت به این موضوع بپردازند تا حقی از کسی زایل نشود.

منبع : پایگاه خبری یافته

درباره نویسنده

1882مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2020 عصر خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی