جانوران نادر، قربانیان مالچ‌پاشی در خوزستان

جانوران نادر، قربانیان مالچ‌پاشی در خوزستان

راستا نیوز – عضوکمیسیون کشاورزی، اّب ومنابع طبیعی مجلس گفـت: مالچ پاشی طبیعت و محیط زیست منطقه را دگرگون کرده و آسیب جدی به موجودات زنده و جانواران نادر بیابانی وارد می‌کند.

علی ابراهیمی درگفت‌وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه با مالچ‌پاشی شن‌زارهای خوزستان و از بین رفتن گونه‌های نادر گیاهی و جانوری گفت: مالچ پاشی طرحی منسوخ شده است، اگرچه تا حدودی ریزگرد‌ها را تثبیت می‌کند اما صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست  و طبیعت کشور وارد می‌کند.

مالچ پاشی برای مقابله با ریزگرد موثر نیست

نماینده مردم شازند درمجلس شورای اسلامی مالچ نفتی را راه‌کاری غیر موثر برای تثبیت ریزگرد‌ها دانست و افزود: مالچ پاشی طبیعت و محیط زیست منطقه را دگرگون کرده و آسیب جدی به موجودات زنده و جانواران نادر بیابانی وارد می‌کند.

استفاده از شن و سنگریزه برای مقابله با بیابان‌زدایی

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به پیشنهاد‌های پرویز کردوانی پدر علم کویرشناسی ایران در خصوص استفاده از شن و سنگریزه برای مقابله با بیابان‌زدایی، گرد و غبار و تثبیت شن‌های روان اظهار کرد: هرچند پیشنهاد ایشان کمی سخت و زمانبر است اما به عقیده بنده این راه آسیب کمتری به محیط زیست کشور وارد می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی ،اّب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از عملیات مالچ‌پاشی استان خوزستان ادامه داد: اکثر فعالیت‌های ما در حوزه محیط زیست انفعالی، عجله‌ای و بدون مطالعه است، متاسفانه ما برای برخی از پروژه سرمایه بسیار زیادی از دست می‌دهیم و جز خسران و ضرر نتیجه‌ای به دست نمی‌آوریم.

نماینده مردم شازند درمجلس شورای اسلامی افزود: در گذشته مالچ پاشی به صورت گسترده در برخی نقاط کشور انجام ‌می‌شد اما ابعاد و آسیب‌های آن مورد توجه قرار نمی‌گرفت، خوشبختانه با گسترش فضای اطلاعاتی، مردم با حساسیت بیشتری مسائل و رویداد‌های محیط زیست و طبیعت را پیگیری می‌کنند.

عضوکمیسیون کشاورزی ،اّب ومنابع طبیعی مجلس خاطر نشان کرد: در برخی از موارد که خاک‌ها سبک  و محیط زیستی نیست چاره‌ای جز استفاده از مالچ برای تثبیت ریزگرد‌ها وجود ندارد. بنده ضمن انتقاد جدی به مالچ پاشی نفتی در محیط زیست معتقدم باید با علم و مطالعه دقیق تری مباحث محیط زیستی اجرا شود، هر چند که لازم است امکانات موجود نیز سنجیده شود.

وی در پایان گفت: بی تردید تثبیت ریزگرد‌ها با برنامه‌ی آهسته اما دائمی بهتر از مالچ پاشی و آسیب به محیط زیست است.

درباره نویسنده

1921مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2020 عصر خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی