مسجدسلیمان و معضلی به نام خیابان های بی نشان

مسجدسلیمان و معضلی به نام خیابان های بی نشان

راستا نیوز/ سحر طاهری: شهرستان مسجدسلیمان به دلیل ذخایر نفت و گاز، همچنین وجود اولین چاه نفت در خاورمیانه نامی آشنا برای جهانیان است. متاسفانه عدم رسیدگی به این شهرستان ثروتمند اما محروم طی سالیان دراز تا آنجا پیش رفته است که حتی بسیاری از خیابان ها و مناطق این شهرستان فاقد نام هستند معضلی که سال هاست توسط اصحاب رسانه شهرستان خطاب به متولیان و اعضای شورای شهر گوشزد شده است اما تاکنون فاقد نتیجه بوده است و این معضل دیگر ربطی به محرومیت شهرستان و یا بی توجهی مسئولان بلند پایه کشور ندارد.

چهل سال از عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی می گذرد، ساخت و سازهای بی رویه در شهرستان گاهی باعث می شود حتی افرادی که سال ها در همین شهر زندگی می کنند دچار سردرگمی شوند و این مسئله مشکل را برای ارگان های خدمات رسان و… دوچندان کرده است…

در ذیل ماده ۷۱ ‌قانون تشکیلات، وظایف و اختیارات و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران آمده است تصویب نام‌گذاری معابر، میادین، خیابان‌ها، کوچه و کوی در حوزه شهری و هم‌چنین تغییر نام آن‌ها با رعایت مقررات مربوط از وظایف شورای شهر است. امَا آیا شورای شهر مسجدسلیمان طی همه این سال ها به وظیفه خود عمل کرده است؟

اگر چه ممکن است تغییر نام مناطق مختلف به دلیل ایجاد انس با یک نام توسط شهروندان و سردرگمی آن ها، در ابتدا تبعاتی را به همراه داشته باشد که البته امری بدیهی است اما اگر انتخاب اسامی با دقت و با محوریت مشاهیر و اسطوره ها، بزرگان محلی، شهدا و … باشد قطعاً مورد رضایت شهروندان نیز قرار خواهد گرفت.

پژوهش‌های مختلفی ثابت کرده است،‌ نام‌گذاری و بازنام‌گذاری میادین و معابر شهری کارکردهای مختلفی دارد؛ تسهیل مدیریت بهینه در شهر، هویت‌بخشی به فضاها، مدیریت بهینه اطلاعات شهری شهروندان، تعیین جایگاه شهروندان و کسبه مستقر در آن، تشخیص نگرش به بافت خاص شهری از جمله این کارکردهاست.

در مسجدسلیمان بسیاری از خیابان ها حتی با نام های نامانوس گذشته فاقد تابلوهای ویژه و نشانی می باشند و بعضی مناطق، کوچه ها و خیابان ها نیز که به نام شهدا مزین شده اند با تابلوهای فرسوده، زنگ زده و غیرخوانا خودنمایی می کنند که لازم است با توجه به نزدیکی ایام  نوروز و ورود مسافران نوروزی هر چه سریع تر در این رابطه چاره اندیشی شود .

امیدواریم شورای نامگذاری شورای شهر در کنار شورای فرهنگ عمومی برای پیشبرد این امر و نامگذاری صحیح و نصب تابلو سریعاً اقدام و شهرداری نیز در کنار زیباسازی و حل مشکلات عدیده در مناطق مختلف شهرستان اسامی زیبا را به جای نام هایی همچون مال ….  جایگزین و یا از نمونه های موفق و برنامه های شهرهای دیگر استفاده کند … به امید آن روز…

درباره نویسنده

1809مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2019 راستا نیوز. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی