خروج نخبگان از خوزستان نگران کننده است

خروج نخبگان از خوزستان نگران کننده است

خروج نخبگان از خوزستان نگران کننده است/ ۷۱ درصد خوزستانی ها در شهرها زندگی می کنند

معاون عمرانی استاندار خوزستان خروج نخبگان و افراد شایسته از استان و رفتن به سایر استانها و کشورها را نگران کننده عنوان کرد.

به گزارش راستا نیوز، احمد سیاحی ظهر امروز در جلسه جلوگیری از مهاجرت بی رویه و تشویق روستاییان به بازگشت به روستاهای استان خوزستان اظهار کرد: قابلیت ها و مشکلات روستاها و شهرهای استان بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر ما عملکرد خوبی داشتیم دیگر نباید نگران مهاجرت روستانشینان به شهر شویم اما در حال حاضر نه تنها باید نگران مهاجرت روستائیان بود که این نگرانی وجود دارد که نخبگان و افراد صاحب فکر در حال مهاجرت از استان هستند. ماندگاری افراد در روستاها یا حتی شهر به نوع رضایت مندی آن افراد و خانواده هایشان بستگی دارد.

توسعه روستاها در گرو توسعه کشاورزی

وی تصریح کرد: زمانی روستا رونق پیدا می کنند که کشاورزی رونق پیدا کند. کشاورزی زمانی رونق پیدا می کند که آب مورد نیاز و با کیفیت تامین شود. همچنین تولید محصولات کشاورزی وقتی بالا می رود که زیرساخت ها لازم باشد.

سیاحی بیان کرد: یک زمانی زمین های شهر حمیدیه شور شد و مردم اکثر روستاها از آنجا مهاجرت کردند ولی بعد با انجام زهکشی و احداث شبکه های آبیاری  زمین ها احیا شد و مردم به سرزمین مادری خود برگشتند. ما باید با وجود اعتبارات کم، مدیریت جهادی را در جهت حل مشکلات مردم داشته باشیم برای نمونه بخش های صنایع دستی را باید بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

وی عنوان کرد: اگر امکانات را برای مردم فراهم کنیم می توانیم مردم را در روستاها نگه داریم. راهکارها باید با توجه به محدودیت ها اجرا شود. وظیفه اولیه و ابتدایی دولت ها تامین امنیت برای مردم است. وقتی بهداشت و درمان مشکل دارند ما نمی توانیم از مردم بخواهیم در روستاها بمانند. بخشداران ادامه حاکمیت دولت مرکزی در روستاها هستند.

لزوم وجود طرح جامع توسعه روستاها

معاون عمرانی استانداری خوزستان عنوان کرد: وضعیت آب ها یکی از مسائل جدی است. اکنون با کمبود و کیفیت آب در برخی از روستاها مواجه هستیم بر همین اساس برای حل مشکلات یک کارگروه با عضویت بخشداران با هدف اولویت بندی مشکلات تشکیل می شود. همچنین لازم است طرح جامع توسعه روستاهای خوزستان تدوین شود.

سیاحی عنوان کرد: با وجود محدودیت اعتبارات، متاسفانه در خوزستان یاد نگرفتیم از اعتبارات درست استفاده کنیم. جدول سازی و بهسازی برخی روستاها پس از یک سال خراب می شود زیرا کیفیت کار در استان پایین است، بنابراین اثر بخشی اعتبارات هزینه شده را باید بالا ببریم. اگر از اعتباراتی که به ما اختصاص داده می شود درست استفاده نکنیم و کیفیت کار پایئن باشد در حقیقت خیانت در امانت است.

حضور ۷۱ درصد جمعیت استان در شهرها

وی با اشاره اینکه جاده های روستایی کیفیت خوبی ندارند، گفت: ۷۱ درصد جمعیت استان در ۷۶ شهر حضور دارند. سایر مردم استان نیز در چهار هزار و ۱۰۰ روستا زندگی می کنند. اگر روستاها را سازماندهی و آباد نکنیم مشکلات و معضلات جدی را برای مهاجران برطرف کرده ایم. همچنین باید برای بالا بردن کیفیت کار اجرایی اقدامات جدی را انجام بدهیم.

معاون عمرانی استانداری خوزستان بیان کرد: در مورد گردشگری بیشتر فعالیت کنید چون هر روستا خلاقیت خاص خودش را دارد. شهرستان ها و شهرهای استان ما قابلیت و شاخص های مورد نظر را ندارند. ما فقط اسم شهرها و شهرستان ها را گذاشته ایم. روستاهای ما نیز معیارهای روستا را ندارد.

سیاحی گفت: شهرستان شدن نیاز به امکانات و اعتبارات خاص دارد. مدرسه، آب، راه مناسب از جمله انتظارات به حق مردم است. خیلی بد است که فرزندان ما در کانکس درس می خوانند. یک سری بی انظباطی هایی درخوزستان اتفاق افتاده که بین افراد مانند ساخت و سازهای غیر مجاز عادت شده است. واگذاری انشعاب برق، آب، گاز، فاضلاب و مخابرات به دلیل تکلیف قانونی نباید انجام شود چون در اکثر مواقع منجر به ساخت و سازهای غیر مجاز می شود.

واگذاری پروژه های روستایی به پیمانکاران محلی

وی گفت:‌ یکی از موضوعات جدی و اساسی این است که بخشداران با فرمانداران هماهنگی های لازم را داشته باشند. با این هماهنگی نظارت جدی بر عملکرد دهیاران و شورای روستاها داشته باشند.

سیاحی افزود: هر پروژه ای در روستاها اجرا می شود اگر پیمانکاری وجود دارد کار را به آن محول کنید و حتی اگر لازم شد ترک تشریفات انجام دهید. ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی این است که حداکثر ظرفیت را از اعتبارات داشته باشیم.

به گزارش راستا نیوز، زیرساخت‌هایی چون: آب، برق، گاز و تلفن، آب شرب و کشاورزی، بهسازی، جاده و راه ها، نبود دهیار، نبود درمانگاه و خانه بهداشت، احیای اراضی کشاورزی، بیکاری، نبود دوره‌های کارآفرینی، مشکلات آموزشی و نبود مدرسه از جمله مشکلات مطرح شده توسط بخشداران مختلف بود.

درباره نویسنده

1868مطلب نوشته است .

One Comment on “خروج نخبگان از خوزستان نگران کننده است”

  • نصراله آباد wrote on ۲۶ تیر, ۱۳۹۳, ۳:۲۵

    کاش مىشد.!….کاش مىشد علت را جست!..کاش کوچهء علىچپ نبود…کاش مىشد رفع اشکال کرد…کاش …. …چه خوب مىبود اگر ارزشها حفظ مىشد.!.چه شیرن است قدر شناسى…و چه دلشکسته مىشویم آن زمان که نمکدان را مىشکنند آنان که جایگاه خود را ندانسته و سلیقه را حکم واحدمىدانند…..کاش ، کاش خاطى درس عبرت مىشد…

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2020 راستا نیوز. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی