معاون اول رییس جمهور:
استان خوزستان قلب تپنده توسعه ایران است و اگر خللی در فعالیت این استان ایجاد شود، کل کشور دچار مشکل خواهد شد/همه امکانات برای حل مشکل خوزستان بسیج شود

استان خوزستان قلب تپنده توسعه ایران است و اگر خللی در فعالیت این استان ایجاد شود، کل کشور دچار مشکل خواهد شد/همه امکانات برای حل مشکل خوزستان بسیج شود

راستا نیوز – جلسه بررسی مسائل و مشکلات استان خوزستان ظهر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش راستا نیوز اسحاق جهانگیری با اشاره به مسائل دو هفته اخیر استان خوزستان و قطع شدن آب و برق ناشی از شرایط جوی، گفت: کل امکانات کشور باید برای حل مسائل استان خوزستان بسیج شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه ریزگردها و گرد و خاک که همراه با رطوبت و بارندگی شد ، اختلالات و اشکالاتی در شبکه توزیع برق استان خوزستان ایجاد کرد، اظهار داشت: مردم این استان در برابر مسائل و مشکلات ناشی از ریزگردها صبوری و تحمل همراه با بزرگواری کردند و باید از صبر و متانت این مردم قدردانی شود.

وی همچنین با قدردانی از تلاش ها و پیگیری های مستمر وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و نیز مدیران استان خوزستان، افزود: در جریان حوادث اخیر اقداماتی ضربتی و خارج از روال معمول کارها صورت گرفت تا هرچه سریعتر مشکلات مردم استان مرتفع شود.

جهانگیری با یادآوری اینکه بخشی از علت تشکیل ریزگردها داخلی و بخشی منشاء خارجی دارد، خاطرنشان کرد: در دیدارهای مقامات جمهوری اسلامی ایران با مقامات کشور عراق موضوع ریزگردها بارها مطرح شده و یکی از محورهای اصلی مذاکرات بوده است اما متاسفانه دولت عراق با مسائل و مشکلات متعددی روبروست که البته وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست با طرف مقابل مذاکره و موضوع را تا حل و فصل نهایی پیگیری خواهند کرد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به منشاء داخلی تشکیل ریزگردها، مهمترین رسالت دستگاه های مسئول در این زمینه را شناسایی و مطالعه مناطق اصلی تشکیل ریزگردها عنوان کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی مسئول اصلی اجرای طرح مقابله با ریزگردها است که امیدوارم با برنامه ریزی های انجام شده در کوتاه ترین زمان ممکن اقدامات موثری در این زمینه صورت پذیرد.

وی افزود: اتفاقات اخیر ناشی از شرایط جوی و حوادث طبیعی بوده است و با وجود همه اقدامات صورت گرفته ممکن است مجدداً با این گونه شرایط روبرو شویم به همین دلیل وزارت نیرو باید برنامه ریزی لازم را انجام دهد تا در صورتیکه برق استان با اختلال مواجه شد، از قطع آب پیشگیری گردد و فعالیت شبکه آبرسانی و تصفیه خانه ها با وقفه مواجه نشود.

جهانگیری با اعلام اینکه مسائل استان خوزستان اخیراً در دو جلسه هیئت دولت مورد بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد: نگاه دولت به استان خوزستان نگاهی ویژه است و رییس جمهور در این جلسات تاکید ویژه داشتند که شخصاً پیگیر مسائل استان خوزستان باشم و دکتر روحانی بر لزوم بکارگیری همه امکانات برای حل مشکلات تاکید کردند.

معاون اول رییس جمهور استان خوزستان را از مهمترین استان های کشور برشمرد و گفت: استان خوزستان قلب تپنده توسعه ایران است و اگر خللی در فعالیت این استان ایجاد شود، کل کشور دچار مشکل خواهد شد.

وی با اشاره به صدمات و خساراتی که مردم استان خوزستان در دوران دفاع مقدس متحمل شدند، افزود: مردم استان خوزستان حق بزرگی بر دولت و نظام دارند و مشکلات استان خوزستان مشکلات ملی تلقی می شود نه مشکلات استانی و منطقه ای که باید به طور ویژه برای حل آن تلاش کنیم.

جهانگیری با اشاره به اقدامات شبانه روزی و تلاش های بی وقفه وزارت نیرو در روزهای اخیر، گفت: وزارت نیرو اقدامات خوبی در استان خوزستان انجام داده و بر اساس گزارش وزیر نیرو، پیشگیری های لازم برای جلوگیری از قطع آب و برق انجام شده و در صورت وقوع پدیده های ناگهانی و قطع برق، شبکه آبرسانی استان دیگر با مشکل مواجه نخواهد شد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده و برنامه ریزی های صورت گرفته ازسوی وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با ریزگردها و بیابان زدایی در کانون های تشکیل ریز گردهای استان خوزستان، گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور باید تامین اعتبار برای طرح مقابله با ریزگردها در استان خوزستان را بعنوان یکی از موضوعات و اولویت های اصلی مدنظر قرار دهد و برای تامین اعتبارات مورد نیاز اجرای این برنامه بصورت ویژه تلاش کنند.

وی با تاکید بر اینکه همه دستگاه ها باید به وزارت جهاد کشاورزی در اجرای طرح مقابله با ریزگردها کمک کنند، تصریح کرد: این یک الزام و تکلیف سازمانی از منظر اقتصاد مقاومتی است و استاندار خوزستان نیز اختیار کامل دارد که امکانات استان را برای اجرای این طرح بسیج کند.

جهانگیری همچنین خواستار مشارکت و حضور نیروهای مسلح و نیروهای بسیج برای کمک به اجرای این طرح شد و افزود: امیدوارم این برنامه خارج از روال معمول و با اقداماتی  جهادی و ضربتی هرچه زودتر به نتیجه برسد.

معاون اول رییس جمهور از تشکیل جلسه آتی چند هفته آینده در استان خوزستان خبر داد و گفت: تلاش خواهیم کرد یک ردیف بودجه برای حل مسائل و بحران های استان خوزستان در بودجه سال ۹۶ کل کشور گنجانده شود.

جهانگیری از ستاد مدیریت بحران کشور نیز خواست که مسائل و مشکلات استان خوزستان را بطور ویژه دنبال کند و گفت: برنامه ریزی های لازم برای حل مسائل اخیر استان خوزستان انجام و وظایف هر بخش و هر دستگاه تعیین شده است اما در صورت نیاز کارگروهی نیز برای ایجاد هماهنگی های لازم در این زمینه ایجاد خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به دغدغه های مردم خوزستان درباره رود کارون و آلودگی آب این رودخانه که ناشی از پساب واحدهای صنعتی است، گفت: دولت تصمیم جدی در این زمینه اتخاذ کرده و مقرر شده در برنامه ششم توسعه، واحدهای صنعتی آلاینده که در بالادست کارون قرار دارند، وضعیت خود را در چارچوب الزامات زیست محیطی اصلاح کنند و در غیر اینصورت تعطیل خواهند شد.

جهانگیری همچنین با اشاره به مصوبه دولت در سال ۹۳ مبنی بر ارائه تسهیلات به مردم استان خوزستان برای عایق بندی منازل و تجهیزات استان، این مصوبه را تصمیمی مناسب و کارآمد توصیف کرد و خواستار پیگیری این مصوبه برای اجرا شد.

معاون اول رییس جمهور در پایان این جلسه به بارش باران و برف در استان های مختلف در چند روز اخیر اشاره و خاطر نشان کرد: در برخی استان ها سیل جاری شده و برخی از مردم با مشکل مواجه شده اند که لازم است ستاد مدیریت بحران کشور و نیز مدیران استانی بسیج شوند و مشکلات مردم را حل و فصل کنند و وزیر کشور و سازمان برنامه و بودجه نیز برای جبران خسارات وارد شده به مردم پیشنهاد مشخصی را برای طرح در جلسه هیئت وزیران آماده کنند.

درباره نویسنده

1806مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2019 راستا نیوز. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی