گزارش راستا نیوز از روز هوای پاک در مسجدسلیمان + تصاویر

گزارش راستا نیوز از روز هوای پاک در مسجدسلیمان + تصاویر

راستا نیوز – همایش روز هوای پاک به میزبانی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان و همکاری اداره محیط زیست مسجدسلیمان با حضور دکتر مرتضوی مدیر کل بهداشت ،ایمنی ، محیط زیست وزارت نفت ، رجبی مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست ، احمد رضا لاهیجان زاده مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان،  علی عسگر ظاهری نماینده مردم مسجد سلیمان لالی هفتکل و اندیکا در مجلس و بیژن عالی پور مدیر عامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب فرماندار شهرستان و مدیر شرکت نفت و گاز در مسجدسلیمان برگزار شد.

به گزارش راستا نیوز علی عسگر ظاهری نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی از حضور فعال گروه های زیست محیطی در برنامه های مهم تقدیر و تشکر نمود.

وی از جدیت و پیگیری مسئولین محیط زیست خصوصاً خانم دکتر ابتکار ریاست سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه ریزی و تدوین برنامه های زیست محیطی در برنامه ششم اقتصادی تقدیر کرد و گفت:با اجرایی شدن این قوانین،بسیاری از خواسته های زیست محیطی عملی خواهند شد.

ظاهری در بخش دیگری از سخنان خود از تصویب لایحه بودجه برای ساماندهی فاضلاب استان به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان خبر داد و گفت: با برنامه ریزی  می توان بسیاری از مشکلات بخش آب و فاضلاب استان را برطرف نمود.

در ادامه این همایش احمدرضا لاهیجان زاده مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: مشکلات زیست محیطی در حوزه نفت از قدمت بالایی برخوردار است و نیاز است در این حوزه تلاش و توجه بیشتری به مسائل زیست محیطی شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان، فعالیت های زیست محیطی در مجموعه نفت را اقتصادی دانست و گفت: هر هزینه ای که در این بخش انجام شود، باعث بازگشت سرمایه و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه های ملی خواهد شد.

لاهیجان زاده با بیان اینکه برنامه های زیست محیطی در نفت نباید مختص به یک مدیر و یا یک دوره خاص باشد، گفت: این برنامه ها در هر مدیریت و دوره ای می بایست استمرار و با جدیت بیشتری ادامه داشته باشد و محیط زیست هیچگاه مقابل صنعت نیست و بلکه با توجه به توسعه پایدار و رفع آلودگی های زیست محیطی، همیشه همراه و هم قدم صنعت می باشد.

به گزارش راستا نیوز  قباد ناصری، مدیرعامل شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان نیز  تلاش و برنامه ریزی برای اجرای برنامه های زیست محیطی را از وظایف تک تک مردم دانست و گفت : در راستای بهبود وضعیت زیست محیطی شهرستان مسجدسلیمان ،برنامه های مختلفی در این شرکت در حال انجام است شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان با فعالیت گستره ای به وسعت ۲۷۰۰۰ کیلومتر مربع وظیفه ی تولید صیانتی را از مبادین مخازن نفت و گاز واقع در حوزه ی عملیاتی اش که بیش از ۹۰ درصد آنرا کوهستان و راه های صعب العبور و دیگر موانع طبیعی از قبیل روخانه های پرآب و خروشانی همچون کارون ، دز ، کرخه ، شاووذ، کشخان و بالا رود و همچنین دریاچه سدهای شهید عباسپور ، مسجدسلیمان ، دز ، گتوند و بالارود تشکیل می دهد برعهده دارد

وی گفت: حفاظت از محیط زیست نه تنها یک قانون و وظیفه ی انسانی ، بلکه یک تکلیف شرعی محسوب می شود.

علی اصغر رجبی رئیس مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست نیز یکی از سخنرانان همایش بود .وی با گرامیداشت یاد آتش نشانان حادثه پلاسکو اظهار کرد: بدترین روز سال که می تواند آلودگی هوا در اوج باشد ۲۹ دی است که مرحوم ابتکار اساسا به خاطر عدم فراموشی مسئولیت ها و وظایف ما این روز هوای پاک را در بدترین و آلوده ترین روز سال نامگذاری کرده است.

وی با اشاره به اینکه هرکس نقش و مسئولیتی در حوزه هوا دارد، افزود: وضعیت هوا نسبت به سال های قبل شاید متفاوت باشد ولی با بررسی های تاریخی مشخص می شود که هر زمان مردم با یک نوع از آلودگی هوا مواجه بودند.

رئیس مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد:  ۱۸ سال قبل که اعلام می کردند هوا بد است هیچ شاخصی را اعلام نمی کردند چون آنها به عنوان یک شهروند نه به عنوان متخصص شاخص های آلودگی هوا را نمی توانستند اعلام کنند.

به گزارش راستا نیوز فرماندار مسجدسلیمان آخرین سخنران این همایش بود . علیرضا گوروئی در سخنانی ضمن تقدیر از توجه مجموعه  پتروشیمی و شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان به مسائل زیست محیطی گفت:همه ما باید به فعالیت های عام المنفعه بویژه در حوزه فعالیت های زیست محیطی دامن بزنیم.

وی با اشاره به حادثه آتش سوزی مجتمع پلاسکو تهران گفت:تجهیزات ایمنی باید هرساله تعمیر و بروز رسانی شوند و اگر ما برای بروزرسانی تجهیزات ایمنی هزینه نکنیم امکان وقوع چنین حوادثی در دیگر تاسیسات هم وجود دارد.

وی افزود:تاسیسات شهری مانند مسجدسلیمان بسیار قدیمی بوده و در برخی موارد عمر آنها به حدود۷۰سال می رسد و هر لحظه ممکن است حادثه ای مشابه پلاسکو تهران هم در مسجدسلیمان رخ دهد.

گوروئی گفت: انتظار داریم  دکترمرتضوی مدیرکل بهداشت,ایمنی و محیط زیست وزارت نفت در بحث مناطق آلوده به نفت و گاز به عنوان متولی مسائل زیست محیطی وزارت نفت کمک کنند تا مناطقی که جابجا شده اند تبدیل به فضای سبز شوند و بتوانیم یک محیط آلوده به نشت نفت و گاز را پاکسازی کنیم.

فرماندار مسجدسلیمان با گلایه جدی از بی توجهی واحد جذب آب پتروشیمی رازی به مسائل زیست محیطی تصریح کرد: علیرغم تذکرات پیاپی  به این واحد تاکنون به هیچ یک از تعهدات زیست محیطی شان عمل نکرده اند و من  متاسفم  که مدیر واحد جذب آب پتروشیمی رازی بصورت کتبی در جواب ما  می گوید که نمی توانیم کاری انجام دهیم.

وی ادامه داد:گاز پتروشیمی رازی از مسجدسلیمان تامین می شود و آلایندگی در مسجدسلیمان ایجاد می کند اما حاضرنیستند در مسائل زیست محیطی اقدامی انجام دهند.

IMG_0077IMG_0035 IMG_0071 IMG_0091 IMG_0092 IMG_0131 IMG_0135 IMG_0136 IMG_0149 IMG_0205 IMG_0211 IMG_0216 IMG_0230

درباره نویسنده

1868مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2020 راستا نیوز. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی