حال و روز امروز مسجدسلیمان؛ شهری که خاورمیانه را به نفت رساند
فرماندار مسجدسلیمان : در سال‌های گذشته به دلایل زیاد در ادوار مختلف مسجدسلیمان از توجه لازم برخوردار نشد و امروز شاهد بالاترین نرخ بیکاری در استان خوزستان هستیم

فرماندار مسجدسلیمان : در سال‌های گذشته به دلایل زیاد در ادوار مختلف مسجدسلیمان از توجه لازم برخوردار نشد و امروز شاهد بالاترین نرخ بیکاری در استان خوزستان هستیم

راستا نیوز – پنجم خرداد ماه سال ۱۲۸۷، اولین چاه نفت خاورمیانه، در ایران به نفت رسید؛ کارگران شادی کردند و بوی نفت خام در منطقه دره‌خرسان مسجدسلیمان پیچید. این اول ماجرای نفت بود. نفت با خود صنعت و تکنولوژی روز دنیا را به این شهر کوچک جنوبی آورد.

نفت با خود ورزش گلف و سرگرمی‌های بیلیارد و بولینگ را به مسجدسلیمان آورد و اولین فرودگاه ایران در این شهر ساخته شد.

ولی از آن روزهای شور و شکوفایی، امروز چیزی در مسجدسلیمان باقی‌نمانده است؛ ساختمان‌های خوش‌ساخت قدیمی رو به تخریب می‌روند و خیابان‌ها هیچ نشانی از آن نفت‌شهر مشهور خاورمیانه ندارند. مردم شهر هنوز از رویای شهری که بود حرف می زنند؛ مسجدسلیمان امروز نفت‌شهری نیمه‌فراموش است که در گذر سال‌ها و دهه‌ها از روزهای اوج، از یاد رفته است.

به گزارش راستا نیوز علیرضا گورویی، فرماندار مسجدسلیمان، در این رابطه اظهار کرد: نفتی که در مسجدسلیمان کشف و استخراج شد و پس از گذشت بیش از صد سال هنوز هم استخراج آن ادامه دارد، منشاء حرکت جدیدی در کشور ایران و منطقه خاورمیانه شد و سالیان سال موجب پیشتازی شهر مسجدسلیمان در عرصه های مختلف بود.

وی افزود: به موجب فعالیت‌های نفتی، شهر مسجدسلیمان در برخی موارد در ایران و حتی خاورمیانه شهر اولین‌ها بوده است. اولین فرودگاه کشور، اولین نیروگاه برق و بسیاری رشته‌های ورزشی و صنایع تکنولوژی ابتدا در مسجدسلیمان استارت زده شد و بعد به سراسر کشور و خاورمیانه منتقل شد.

گورویی ادامه داد: با این وجود متاسفانه در سال‌های گذشته به دلایل مختلف از جمله نبود برنامه‌ریزی در ادوار مختلف و همچنین به دلیل کاهش تولید نفت در مسجدسلیمان، این شهر در مجموع از توجه لازم برخوردار نشد و این‌گونه است که امروز شاهد نرخ بیکاری ۴۳٫۵ درصدی در شهرستان مسجدسلیمان هستیم که بالاترین نرخ بیکاری در استان خوزستان است.

وی گفت: در این شرایط، پروژه‌های مهمی به منظور احیای مسجدسلیمان در نظر گرفته شده تا اتفاق بدی که این شهر به دلایل مختلف و از جمله فقدان برنامه‌ریزی به آن دچار شد، جبران شود.

فرماندار مسجدسلیمان اظهار کرد: مسجدسلیمان نباید به این وضع می‌افتاد و این شهر اکنون در جایگاهی که باید باشد، نیست. شهری که منشاء توسعه اقتصادی، اجتماعی و صنعتی در کشور و خاورمیانه بود، امروز به این وضع افتاده و با نرخ بالای بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط مسجدسلیمان، تلاش‌هایی در حوزه‌های مختلف برای جبران عقب‌ماندگی‌های مسجدسلیمان آغاز شده است، از جمله این موارد، پیگیری ایجاد مجتمع پتروشیمی این شهرستان بوده است که روند اجرایی آن در حال شتاب گرفتن است و امروز در تهران توافقنامه‌ای میان وزیر اقتصاد آلمان و مسئولان کشورمان در خصوص پروژه مجتمع پتروشیمی مسجدسلیمان منعقد می‌شود.

گورویی افزود: همچنین پروژه کارخانه آلومینیم مسجدسلیمان شتاب گرفته و فاز نخست آن تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: پروژه فرودگاه مسجدسلیمان نیز در حال اجرا است و تلاش می‌شود که کار با همین روند ادامه یابد و پیش‌بینی می‌شود که این پروژه تا نیمه نخست سال آینده به بهره‌برداری برسد.

فرماندار مسجدسلیمان اظهار کرد: در حوزه عمران شهری نیز در سال‌های گذشته به این شهر به خوبی توجه نشد ولی در دو سال گذشته اقدمات موثری در این بخش آغاز شده که از جمله آن ساخت دو پارک در مسجدسلیمان است، یکی پارک ۱۱ هکتاری شهر مسجدسلیمان که تا دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد و دیگری پارک شهر گلگیر از توابع مسجدسلیمان که فاز نخست آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: همچنین پروژه آب‌درمانی گلگیر که در این شهر واقع شده است، در حال پیگیری است که به گردشگری مسجدسلیمان رونق خواهد داد. در گردشگری مذهبی نیز طرح جامع امامزاده هفت شهیدان که از نوادگان امام موسی کاظم(ع) هستند، در دست اجرا و در حال تکمیل است و امیدواریم با پایان آن، گردشگری مذهبی را به رونق بیشتری برساند.

گورویی گفت: همچنین دو طرح بزرگ آبی کردن اراضی کشاورزی در بخش‌های عنبر و گلگیر در حال پیگیری است که طبق آن ۱۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی مسجدسلیمان آبی خواهند شد و بدین منظور با استفاده از آب دریاچه سد گتوند و همچنین حفر چاه، اراضی آبی خواهند شد.

وی ادامه داد: همچنین پیگیری‌های اولیه جهت اتصال راه‌آهن مسجدسلیمان به شوشتر انجام شده که این طرح اکنون در حد مطالعات در حال پیگیری است.

فرماندار مسجدسلیمان اظهار کرد: امیدواریم که مسجدسلیمان آرام آرام به سمت پیشرفت بازگردد. اکنون این شهر در حال وارد شدن روی ریل برای حرکت و پیشرفت است، اگر بگوییم که مسجدسلیمان به سرعت در این راه موفق می‌شود، گفته درستی نیست ولی مسیر، درست است و جای امیدواری است که در سال آینده نیز نرخ بیکاری این شهرستان تا حدودی کاهش یابد.

وی گفت:باید تلاش بیشتری شود زیرا کاستی‌ها و عقب‌افتادگی‌های مسجدسلیمان بسیار زیاد است. با این حال امیدواریم که این شهر خود را احیا کند و مردم این شهر شاهد شکوفایی دوباره آن باشند.

درباره نویسنده

1806مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2019 راستا نیوز. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی