تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری به دست افراد خودسر!
از انتقاد یکی از مسئولان استان تا تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری+ تصاویر

از انتقاد یکی از مسئولان استان تا تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری+ تصاویر

راستا نیوز – پیش از ظهر امروز، چند فرد خودسر با حمله به قلعه سردار اسعد، یکی از پیشتازان جنبش مشروطه خواهی ایران، مجسمه این قهرمان ایرانی از طایفه بزرگ بختیاری را با تیشه تخریب کردند. این در حالی است که قرار بود این قلعه در روزهای آتی، به مناسبت هفته میراث فرهنگی تحت عنوان «موزه مشروطیت» افتتاح شود. جونقان (از توابع شهرستان فارسان-چهارمحال و بختیاری) است .

به گزاش راستا نیوز  به نقل از «تابناک»، پیش از ظهر امروز، چند فرد خودسر با حمله به قلعه سردار اسعد، یکی از پیشتازان جنبش مشروطه خواهی ایران، مجسمه این قهرمان ایرانی را با تیشه تخریب کردند. آن گونه که منابع آگاه خبر می‌دهند، حمله کنندگان با پاشیدن نمک به صورت نگهبانان قلعه، وارد محوطه این اثر تاریخی شدند و سپس در اقدامی تحریک برانگیز، با تیشه به جان مجسمه سردار مشروطه افتاده و پس از تخریب آن، از محل گریختند؛ بی‌آنکه نشانی از ایشان بر جای بماند!

این اتفاق که در فاصله کوتاهی از انتقاد یکی از مسئولان استان از ساخت مجسمه سردار اسعد و نامگذاری قلعه وی به نام موزه مشروطه رخ داد، موجب جریحه دار شدن جمعی از مردم منطقه شده و بر این اساس، امید می‌رود عاملان آن شناسایی شده و با ایشان برخورد شود.

گفتنی است، قلعه سردار اسعد بختیاری یا قلعه مشروطه، مربوط به دوران قارجار در شهر جونقان، به تاریج پنجم دی ۱۳۵۶ با شماره ۱۵۴۸ در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده و نامگذاری آن به عنوان موزه مشروطه، در شورای فرهنگ عمومی استان به تصویب رسیده است.

انقلاب مشروطه، بخشی از تاریخ معاصر ایران است که قوم بختیاری نیز در آن نقش آفرینی کرده‌اند و بخشی از سرآغاز قیام علیه استبداد قاجار، از دامنه کوه‌های بختیاری رخ داده است. کتیبه‌های پیرغار در روستای ده چشمه و قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان، مهم‌ترین آثار به جای مانده از انقلاب مشروطه است.

انقلاب مشروطه در دوره مظفرالدین شاه قاجار و سپس در دوره محمدعلی شاه قاجار، برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه رخ داد که در ‌‌نهایت به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی ایران انجامید.

ص صث ق

درباره نویسنده

1817مطلب نوشته است .

One Comment on “تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری به دست افراد خودسر!
از انتقاد یکی از مسئولان استان تا تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری+ تصاویر

  • بختیاری wrote on ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۹:۲۸

    باکسانی که چنین حرکت ناشایستی انجام داده اندبایدبرخوردشود

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2019 راستا نیوز. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی